Cumartesi, 27 Kasım 2010 13:22

Okul Öncesi Kutu Oyunları

Yazan 

Sıkı takipçilerimiz soruyorlar, artık evde aktivite yok mu diye?
Yok.

Çünkü yuva havasını soluyup, bolca aktiviteye doyan çocuğa, evde olduğu günler yine aktivite, bence kafa karışıklığına neden oluyor.

Hele okula “öğrenerek büyümenin” cazibesi olmasa hayır diyecek (okulda oyun oynamak çok eğlenceli dediğimde, evde oynamak daha eğlenceli cevabı alıyorum. Malum arkadaş sıkıntısı da yok) Kendi kendini neredeyse saatlerce oyalayabilen bir çocuğunuz varsa, evde okul benzeri aktivite yapmak, okulun en büyük düşmanı.

Ben de yuvasız geçen zamanlarımızı farklı değerlendirmeye çalışıyorum. Fakat körebe, saklambaç türü oyunları bazen bünye kaldırmıyor. 10 dakika geçiyor. Baba yorgun, ben yorgun, bazen bolca morluk, onlar da enerji hiç bitmiyor.

Dolayısıyla, özellikle uzun süreli tatillerimizde, puzzle, sözcük tombalası, satranç, hafıza kartları, eşleştirme kartları, kutu oyunları gibi molalar girdi hayatımıza. Ben özellikle kutu oyunlarımızdaki son seçimlerimizden çok memnun kaldım. Daha önce hatırladığım kadarıyla renkli şekiller, haydi birleştirelim, kaymaca tırmanmaca, çarşıda alışveriş, meyve bahçesi gibi keyif aldığımız oyunlarımız da vardı.

Evimize son gelen kutu oyunlarımızdan; Mystery Garden,(2-6 yaş) bu oyunda çocuklar çekilen sır kartının ne olabileceği hakkında sorular sorarak, o karttaki bölümü bahçe içinde bulmaya çalışıyor. Oyun çok keyifli, dikkat süresini uzatıyor, sabır gerektiriyor ve çocuğunuz hakkında ipuçları da veriyor. Mesela biri soruyor sırayla, tıpkı açıklama kağıdında yazdığı gibi;

Bu bir çiçek mi?
Bu bir bina mı?

Diğerinin ilk sorusu da şöyle ;
Bu yürüyor mu? Uçuyor mu? Yüzüyor mu? Duruyor mu?

Aslında bu kutu oyununun benzeri ya da farklı halleri, içi farklı objelerle dolu bir dergi sayfasının, objeleri kopyalanıp kartlar oluşturularak da hazırlanabilir.

Diğeri ise; TELL-A-STORY, (4-8 yaş) bu oyun da yine 10 karaktere ait toplam 50 hikaye kartından oluşuyor. Çocuğunuz karakterini seçip, onun hikayesine uygun olacak kartları buluyor. Onları sıraya sokup hayal gücünü çalıştırıyor ve ortaya bazen sizin aklınıza bile gelemeyecek hikayeler çıkıyor…

Hatta diyorum ki biz büyükler hayal gücümüzü kaybetmişiz. Çünkü benim uydurduklarım pek sönük kalıyor. Bu da yine evde kullanılmış dergi sayfalarından, farklı halleri hazırlanabilecek bir oyun.

Varsa sizin de oynayıp memnun kaldığınız, okul öncesi oynanabilecek bu tarz oyunlar yazın lütfen, önümüzde soğuk kış günleri, okulsuz zamanlar ve sonra da bir şubat tatili var. Eminim ki çokça işe yarayacaktır.

İyi eğlenceler…

Sevgilerimle,
Özlem Eren
Yazıları
{citemlist:[orderby:70]}
Özlem Eren

Yaşamımı yediveren güllerine benzetirim. Renkli, mevsimsiz, bereketli. Erken büyüdüm. Çabuk olgunlaştım. Tutkuyu, sevgiyi, mücadeleyi, iyiliği hiç eksik etmedim yaşamımdan. Uzun soluklu yolculuklar yaptım.

Zorlu olduğu sürece iyi geliyor gibiydi.
Sonra mesleğim gereği devre arası bilançomu yaptım. Tutturamadım. Eksikliği yavrularımı içimde hissettiğim gün kapattım. Patron çekiştirmelerine, iş, aşk, seyahat kritiklerine ara verdim. Şimdi ne miyim? Anne olmak için yaratılanlardanım ve aranızdayım. İki yavrumla ve aşkımla beraber.

Eposta Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Comments   

 
0 #1 güneşkonak 2010-11-27 15:34
merhaba özlem hanım. inanın yazdıklarınızda n fazlasıyla faydalanıyorum. oğlum 24 kasımda tam 3 yaşında oldu. hala ananesi bakıyor gündüzleri. ama artık kreş vaktimiz geldi. 2.dönem oğlumda okullu olacak. artık büyüdüğü için aktivite yetiştirmekte zorlanıyoruz. yapmadığımız oyun kalmadı. yeni aktivite olarak ne yapabilirz diye aranırken yine yazınızla aradığımı buldum. çok teşekkürler. bu arada sizin fotoğraflarla hazırladığınız hikaye kitabını bizde yaptık. sonuç mükemmel..ensev diğimiz ktap oldu, eviize gelen her çocuğada gururla gösterdiği, okuyup anlattığı bir kitap oldu... oyun kartları için küçük mü acaba, manığını anlayabilirmi pek emin değilim, ama emin olmadan denediğim ve sonucun çok iyi olduğu bir çok aktiviteden sonra umarım karlarda işe yarar ve hayal gücümüzü beraber geliştirirz. bol aktiviteli ve çookk keyifli günler dileği ile....
Quote
 

Add comment


Security code
Refresh